Detaylı Özgeçmiş

Detaylı Türkçe özgeçmişi için tıklayınız.

Prof. Dr. Suat Gezgin, 1952 yılında Erzurum’da doğdu. Lise öğrenimini Muğla Turgut Reis Lisesi’nde tamamladı. Üniversite eğitimi için Fransa’ya gitti ve Aix-Marseille Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Sosyoloji-Etnoloji bölümünden mezun oldu. Yüksek lisans ve doktora eğitimini Pierre et Marie Curie Paris VI Üniversitesi Antropoloji ve Prehistorya Anabilim Dalı’nda tamamlayan Gezgin, 1983-1993 yıllarında Aix-Marseille Üniversitesi Antropoloji laboratuvarında sırasıyla; asistan, baş asistan ve doçentlik kadrolarında görev aldı. Paris Müzeler Genel Müdürlüğünde Antropoloji Anabilim Dalı Müdür Yardımcılığı görevini üstlendi.

Fransa’da bulunduğu yıllarda, Hürriyet Gazetesi Dış Haberler Servisi’nde çalıştı. Türkiye’deyken aynı gazetenin haber merkezinde görev aldı. Yaklaşık 20 yıllık Fransa deneyiminden sonra, 1993’te Türkiye’ye dönen Gezgin, İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesinde Radyo Televizyon ve Sinema, Gazetecilik, Halkla İlişkiler bölümlerinde bölüm başkanlığı yaptı. 1993-2000 yıllarında aynı fakültede dekan yardımcılığı ve 2000-2010 yılları arasında da dekanlık görevinde bulundu. Ayrıca İstanbul Üniversitesi Senato Üyeliği ile Basın İlan Kurumu ve Basın Konseyi Yönetim Kurulu Üyeliği görevlerini üstlendi.
Başta Türkiye Sözlü Basın Tarihi isimli eser olmak üzere, gazetecilik, iletişim, antropoloji konulu çok sayıda akademik yayın hazırladı. Gerek İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi’nin gerek dışarıda yayınlanan birçok derginin genel yayın yönetmenliğini üstlendi. Bunun yanı sıra Cumhuriyet Gazetesi, Radikal Gazetesi, Finansal Forum, Bizim Gazete gibi gazete ve dergilerde çok sayıda yazısı ve incelemeleri yayımlandı.

Fransa’nın Perpignan ili Tautuvel kasabasında bulunan bir mağarada, milattan önce 450 bin yılında yaşamış insan toplulukları hakkında kültürel incelemelerde bulunularak; 3 bin 500 metrekare alan üzerine kurulu “İnsanlık Tarihi Müzesi” ‘nin kuruluşunda ve açılışında görev aldı. Monako Prensliği İnsanlık Tarihi Enstitüsü ve 1. Albert Vakfı tarafından verilen “Bilim Ödülü”nü Türkiye’den alan ilk bilim insanı unvanına layık görüldü. Aynı zamanda UNESCO-Orbicom üyesi olan Gezgin, 2019 yılında İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik bölümündeki öğretim üyeliği görevinden emekli oldu.

Gezgin, hâli hazırda Yeditepe Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler (Fransızca) bölümünde öğretim üyesi olarak çalışmakta, aynı zamanda Yeditepe Üniversitesi Avrupa Çalışmaları Enstitüsü Müdürü olarak görev yapmaktadır.

İLETİŞİM BİLGİLERİ
Adres: Yeditepe Üniversitesi Avrupa Çalışmaları Enstitüsü İnönü Mah. Kayışdağı Cad. 326A 26 Ağustos Yerleşimi 34755 Ataşehir – İstanbul
Mail: suat.gezgin (at) yeditepe.edu.tr